×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

Veolia Energia Warszawa S.A. oraz MPWiK podpisały umowy na realizację pilotażowego projektu odzysku ciepła ze ścieków w przepompowni Nowodwory. To przełomowe przedsięwzięcie wprowadzi do warszawskiej sieci ciepłowniczej „zielone ciepło”, zmniejszając emisję CO2 i poprawiając jakość powietrza.

Projekt, zainicjowany podpisaniem listu intencyjnego w sierpniu 2022 roku, to efekt intensywnej pracy zespołów ekspertów obu firm. Instalacja o mocy do 0,5 MW jest pierwszym krokiem w kierunku zazieleniania miejskiego systemu ciepłowniczego.

Co to oznacza dla miasta i mieszkańców?

Utracone dotąd ciepło zostanie wykorzystane do zasilania miejskiej sieci, co zmniejszy emisję CO2 i będzie miało pozytywny wpływ na  jakość powietrza. Veolia, współpracując także z innymi partnerami nad odzyskiem ciepła m.in. z serwerowni i tuneli metra, wprowadza kolejne rozwiązania wspierające ekologiczne zarządzanie energią.

Paweł Orlof, Prezes Zarządu Veolia Energia Warszawa S.A., mówi o projekcie z dużym entuzjazmem:

 „Wierzymy, że przyszłość Warszawy to miasto tętniące energią odnawialną. Projekt odzysku ciepła ze ścieków to symbol naszych ambicji do ekologicznych rozwiązań, które pozwalają nam zostawić mniejszy ślad węglowy i lepszą jakość życia dla mieszkańców. Dążymy do stworzenia miasta, które ogrzewa się dzięki innowacjom i naturze, a nie kosztem jej zasobów. Ten projekt to dopiero początek transformacji, która zmieni oblicze warszawskiej sieci ciepłowniczej i, mamy nadzieję, zainspiruje kolejne miasta do podjęcia podobnych działań.”

MPWiK również widzi w tej inicjatywie szansę na dalsze zwiększenie efektywności zarządzania swoimi zasobami.

„Jednym z naszych priorytetów jest poszukiwanie rozwiązań, które służą środowisku, a jednocześnie są przydatne dla mieszkańców, dlatego ogromną wagę przykładamy do kwestii neutralności energetycznej. Nasz dobry wynik w tym zakresie to przede wszystkim efekt konsekwentnych działań i pracy ekspertów.” – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich. „Nie chcemy tracić żadnego zasobu, który daje nam natura, zaś odzysk ciepła ze ścieków jest następnym krokiem na ścieżce innowacyjnych działań, którym przyświeca m.in. troska o środowisko.”

Kolejne kroki dla zrównoważonego rozwoju

Wprowadzenie ciepła odpadowego do warszawskiego systemu ciepłowniczego jest realnym krokiem w stronę miasta stawiającego na ekologię i odpowiedzialne zarządzanie energią. Dzięki tej współpracy Veolia i MPWiK przyczyniają się do transformacji energetycznej Warszawy, a rozwój tej inicjatywy może znacząco wpłynąć na komfort życia mieszkańców.

Zapraszamy do śledzenia dalszego rozwoju tej inicjatywy, która przyczyni się do transformacji energetycznej Warszawy!