×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

14 listopada 2024 roku przedstawiciele Veolia Energia Warszawa S.A. oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisali umowę o dofinansowanie projektu „Inteligentna Sieć Ciepłownicza 2.0” (ISC 2.0) w ramach programu „Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych” finansowanego ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Ze strony Veolii umowę podpisali Bartłomiej Wrzosek, Członek Zarządu Dyrektor Operacyjny oraz Joanna Orłowska, Wiceprezes Zarządu Dyrektor Finansowy, NFOŚiGW reprezentowała Prezes Dorota Zawadzka-Stępniak.


Projekt ISC 2.0 to kontynuacja modernizacji warszawskiej sieci ciepłowniczej poprzez dalsze wdrażanie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. W ramach projektu planowane jest wyposażenie 14 komór magistralnych w zaawansowane systemy sterowania oraz objęcie 5 814 węzłów cieplnych zdalnym nadzorem. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy skorzystają z jeszcze bardziej niezawodnego i efektywnego ogrzewania, co przełoży się na oszczędność energii oraz poprawę jakości powietrza w mieście. Dzięki tym działaniom możliwa będzie dalsza redukcja strat ciepła o 64 691 GJ rocznie oraz ograniczenie emisji CO₂ o 4 490 ton rocznie. Te korzyści energetyczne i ekologiczne wspierają długofalowy plan Veolii na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakości życia mieszkańców.


„Projekt Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej 2.0 to kolejny bardzo ważny krok milowy w modernizacji warszawskiej infrastruktury energetycznej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii jesteśmy w stanie jeszcze lepiej dostosować dostawy ciepła do rzeczywistych potrzeb mieszkańców, co przełoży się na większy komfort cieplny, oszczędność energii oraz ochronę środowiska. Współpraca z NFOŚiGW daje nam solidne wsparcie w realizacji tej wizji.” – mówi Bartłomiej Wrzosek, Dyrektor Operacyjny Członek Zarządu Veolia Energia Warszawa S.A.


Pierwszy etap projektu „Inteligentna Sieć Ciepłownicza”, również realizowany przy wsparciu NFOŚiGW w latach 2014-2017, przyniósł wiele ważnych i wymiernych korzyści. Jego realizacja i digitalizacja sieci pozwoliła na zmniejszenie emisji CO₂ o 14 500 ton rocznie oraz redukcję zapotrzebowania na energię cieplną o 123 400 GJ w 2022 roku.


„Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW możemy realizować projekt, który przyniesie wymierne korzyści zarówno mieszkańcom Warszawy, jak i środowisku. Wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania ciepłem pozwoli na ograniczenie strat ciepła, co nie tylko zmniejszy koszty eksploatacyjne, ale także pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w mieście. To inwestycja w przyszłość, która przyczyni się do zrównoważonego rozwoju stolicy.” – mówi Joanna Orłowska, Wiceprezes Zarządu Dyrektor Finansowy.

Projekt „Inteligentna Sieć Ciepłownicza 2.0” to element szerszej strategii transformacji ciepłownictwa miejskiego, który pozwoli Warszawie rozwijać ekologiczną i nowoczesną infrastrukturę energetyczną.
Kwota dofinansowania to 30 515 755,00 zł.


Projektem „Inteligentna Sieć Ciepłownicza 2.0” (ISC 2.0) w ramach programu „Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych” z ramienia Veolii kieruje Sylwia Brzozowska-Witek, za współpracę z NFOŚiGW odpowiada Tomasz Bańkowski.