×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

Eksperci z obszaru energetyki i ciepłownictwa spotkali się w czwartek 31 marca br. na debacie „Gospodarka niskoemisyjna w walce ze smogiem” zorganizowanej przez redakcję dziennika Rzeczpospolita.

W spotkaniu udział wzięli: Wojciech Dąbrowski- Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA, Małgorzata Smolak- prawniczka z Fundacji ClienEarth, Jacky Lacombe- Prezes Zarządu Veolii Energia Warszawa, Jacek Szymczak- Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Kinga Majewska z Ministerstwa Środowiska, Witold Śmiałek- Doradca Prezydenta Krakowa i Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dyskusja wokół problemu zanieczyszczeń powietrza umożliwiła zidentyfikowanie głównych wyzwań i wymianę spostrzeżeń na temat potrzebnych działań w walce z niską emisją. Ogólnopolski problem dotyczy bowiem nie tylko dużych aglomeracji, ale i mniejszych miejscowości, w których częsta konieczność korzystania z indywidualnych źródeł ciepła wiąże się ze spalaniem paliw o wysokiej szkodliwości, stanowiąc zagrożenie zdrowotne. Wspólna refleksja pozwoliła na wyciągnięcie wniosków wskazujących na konieczność formalnego ustalenia norm jakościowych dla instalacji domowych i wykorzystywanych paliw, które mogłyby iść w parze z prowadzonymi już programami na wymianę kotłów czy termomodernizacji budynków.

Jacky Lacombe, Prezes Veolii Energia Warszawa, podkreślał znaczenie zasięgu sieci ciepłowniczej, której rozbudowa jest istotna w kontekście ograniczenia niskiej emisji. Podkreślił również wagę modernizacji sieci doprowadzającej ciepło systemowe do 80% budynków stolicy jako jeden z priorytetów, pozwalający jednocześnie na bardziej ekologiczny przesył ciepła do użytkowników końcowych. Przyłączenie pozostałych stołecznych budynków jest rozpatrywane w kolejnych planach inwestycyjnych.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu Rzeczpospolitej:

https://energia.rp.pl/smog/4368-smog-nie-tylko-wawelski#ap-1